دوربین 4k چیست؟


سازندگان دوربین مدار بسته در تلاش برای افزایش وضوح تصاویر خود هستند . دراین رقابت برخی از سازندگان دوربین هایی را معرفی می نمایند ، که دارای رزولوشن 40 مگاپیکسل می باشند . نکته مهم در این اینست که این دوربین ها با تعداد بسیار محدودی اپلیکیشن سازگار هستند . و در بدترین حالت بعنوان یک حربه تبلیغاتی در جهت حفظ بازار بکار می رود . اگر شما در بازار دوربین مدار بسته حضور دارید زمزمه هایی در ارتباط با دوربین های اولترا 4k شنیده اید .

اما تکنولوژی دوربین های 4k یک پتانسیل حقیقی در بازار است ، و این شروع یک نسل دیگر در وضوح تصویری می باشد . دوربین های 4k در صنعت دوربین های مداربسته دوربین های 40مگاپیکسلی معادل اصطلاح دوربین های 4k امروزی از لحاظ وضوح تصویر می باشند ، اما تفاوتهای آشکاری بین این دو نوع تکنولوژی وجود دارد . دوربین های 40 مگا پیکسلی باعث ایجاد هیجان و درخواست بالایی بین کاربران دوربین های مداربسته نشده اند ، زیرا فریم ریت و حساسیت این دوربین ها نسبت به نور پائین بوده و علاوه بر این هزینه ذخیره سازی این فیلم ها با وضوح بالا برای کاربر بالا می باشد . اما 4k مجموعه ای از سنسور های با کیفیت بالاست ، که دوربین را قادر می سازد تا30fps عمل کند که باعث افزایش چشمگیر کیفیت تصویرمیشود.
همچنین این فن آوری با ترکیب Dsp ها و سنسور های جدید این قابلیت را داراست که با حدود قیمتی سولوشن های1080p در بازار های دوربین های مداربسته عرضه گردد ، که البته با فرمت تصویری بزرگتر و کیفیت بیشتری همراه است . بدین ترتیب و با استفاده از این فن آوری کاربران می توانند مدارک مورد نظر خود را با فرمت تصویری بزرگت ر ( 0 برابر با وضوح بیشتر ) با زوم بیشتر حتی نسبت به دوربین هایی با مگاپیکسل بالاتر در اختیار قرار می دهند .


این افزایش کیفیت باعث افزایش قابلیت تحلیل ویدیو و همچنین افزایش محدوده تشخیص تا دو برابر می گردد . با وجود اینکه مزایای رزولوشن 4k کاملا مشخص است ، ولی کاربر نهایی برای اینکه قادر باشد از مزایای این فنآوری استفاده نماید ، نیازمند شبکه ای قدرتمند و پهنای باند مناسب است . اما برای مثال یک دوربین 4k که 30fps می باشد در 4 mps عمل می نماید که از یک دوربین 1080p بالاتر نمی باشد که در این صورت Storage تقریبا بی اثر بوده و فضای اشغال شده آنها همانند می باشد .
البته بسته ب ه دوربین و اینکه چگونه بهینه سازی شده است .  قیمت مانیتورهای 4k بطور محسوسی طی ماههای اخیر کاهش داشته است ، و یک مانیتور مناسب 50 اینچی را می توان با قیمتی در حدوده500 دلار تهیه نمود . آینـده روشنی از این فن آوری به نظر می رسد که بزودی تبدیل به جریان اصلی در صنعت نظارتی و دوربین های مدار بسته در طی سال جدید میلادی خواهد گردید . البته باید در نظر گرفت که کسانی که در فکر سوئیچ به سمت این جریان فن آوری می باشند ، باید به فکر یک پکیج مناسب ( از نصب و راه اندازی و یا زیر ساخت تجهیزات ) برای یک اجرای مناسب باشند که می تواند شامل یک سیستم Vms یکپارچه مناسب ، یک جریان سازگار ، استقرار خطوط جریان کار آمد Plug and Plug و سهولت استفاده از طریق یک Drag and drop مناسب باشد .


همانگونه که کاربران نهایی در بازارهای مختلف شروع به استفاده از محصولات IP based نموده اند . به تبع آن سولوشن های مگاپیکسلی و کیفیت بالا نیز در بازار دوربین های IP و مداربسته اهمیت خود را خواهد یافت . مسلما رشد و گسترش این تکنولوژی شدیدا وابسته به همکاری شرکت های سازنده ،نمایندگان و شرکتهای همکار آنها د ر زمینه افزایش اطلاعات مشتریان در بازار متکی است . درنهایت باید گفت در حال حاضر و بر اساس شواهد این هزینه ن سبتا بالای ساختار های مورد استفاده است که باعث سرعت کم گسترش بازار دوربین های 4k شده است که بعد از مدتی شاهد کاهش آن و فراگیر شدن این تکنولوژی خواهیم بود.